W ramach programu TURYSTYKI TEATRALNEJ, systematycznie realizowanego przez Koło Turystyki Pieszej i Rowerowej OUTW, organizujemy noworoczny wyjazd do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu na koncert „Moniuszko – Paria” (opera w wersji koncertowej), który odbędzie 31 stycznia (piątek) 2020roku.
Propozycja jest kierowana do wszystkich członków OUTW (ilość osób ograniczona,
wynikająca z ilości miejsc w autokarze – 55 miejsc).
Plan wycieczki:
1. Zbiórka uczestników wycieczki – stary dworzec PKS przy ul. Dworcowej – o godz.
15.45.
2. Autokarowy przejazd z Ostrowa do Wrocławia. Wyjazd z Ostrowa o godz. 16.00.
3. Przyjazd do Wrocławia ok. godz. 17.40.
4. Przerwa od 17.40 do godz. 18.50.
5. Udział w spektaklu – początek o godz. 19.00 (czas trwania spektaklu -120 minut).
6. Powrót do Ostrowa ok. godz. 23.00.
W celu wzięcia udziału w wycieczce należy zapisać się w biurze OUTW.
Wpłaty za udział w wycieczce należy dokonać w biurze OUTW do dnia 05 grudnia (czwartek) b.r. i uzupełnić dane osobowe (PESEL)Koszt wycieczki wynosi 68,00 złotych, w tym koszt ubezpieczenia (NW ).
Krótki opis koncertu
Stanisław Moniuszko jest twórcą polskiej opery narodowej, a jego twórczość przepełniona jest nawiązaniami do rodzimej muzyki ludowej. Pojawiają się tu mazurki i polonezy, a całość daje trudne do ujęcia w słowach wrażenie swojskości. Ale kompozytorowi zdarzało się też podejmować w swojej muzyce tematykę o wiele bardziej egzotyczną. Za przykład takiego dzieła może posłużyć ostatnia opera Moniuszki, Paria. Autorem libretta był, podobnie jak w przypadku Strasznego dworu i Verbum nobile, Jan Chęciński. Poeta zaadaptował tragedię francuskiego pisarza Casimira Delavigne’a, którego Polacy pamiętają także jako autora słów Warszawianki, pieśni poświęconej powstaniu listopadowemu. Moniuszko podjął w tej operze bliską swojemu sercu tematykę społeczną. Główny bohater, wojownik Idamor, pomimo ogromnych zasług w obronie swojego kraju musi ponieść śmierć, gdyż wywodzi się z kasty pariasów. Zaawansowana pod względem harmonii muzyka Parii zdradza wpływy Richarda Wagnera, a twórca włączył do orkiestry rzadko używane przez siebie instrumenty – tam-tam, kontrafagot czy klarnet basowy. Podczas piątkowego koncertu dzieło poprowadzi maestro Gabriel Chmura.
Gabriel Chmura – dyrygentOrkiestra i Chór Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
Ostrów Wlkp. 10 listopada 2019r.
Ryszard Dolata i Eugeniusz Śniegocki