Przejdź do treści

Bogactwo przeżyć na łonie natury

            Seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, skupione w sekcji Kształtowania sylwetki, tworzące zespół Tańczące Seniorki udowadniają od dziesięciu lat, że ruch wspaniale pomaga w zapobieganiu różnym chorobom i stanom patologicznym w organiźmie. Mówią otwarcie, że kiedy ćwiczą, czują się lepiej fizycznie, co w rezultacie wpływa korzystnie na poprawę ich psychiki. Mają satysfakcję, że przyświecające im motto: „Zamiast brać lekarstwa – bierz się za ćwiczenia”  wiele seniorek i seniorów wzięło sobie do serca i uczestniczy regularnie w ćwiczeniach przy muzyce na świeżym powietrzu na Piaskach Szczygliczka, a w ramach profilaktyki zdrowotnej w wyjazdach do term w Uniejowie.

            Przykładem dla wszystkich jest zespół Tańczące Seniorki pokazujący, jak taniec, jako doskonała forma ruchu ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i poprawę jakości życia osób w podeszłym wieku, jak pomaga utrzymać sprawność poznawczą, pamięć i dobrą kondycję psychofizyczną. Aby taki poziom utrzymać zespół Tańczące Seniorki pod przewodnictwem Marii Wojtaszek, animatora kultury, organizuje od lat warsztaty taneczne jako formę szkolenia, gdzie uczestnicy zajęć mają okazję wykazać się aktywnością, inwencją twórczą, współpracują w grupie i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami.

            Stęsknione spotkań i gimnastyki członkinie zespołu tanecznego, nie mogąc przez ponad rok uczestniczyć w takich warsztatach ze względu na wszechobecną pandemię, z radością przyjęły wiadomość o wznowieniu takich zajęć i wyjechały w dniu 14 czerwca 2021 roku na warsztaty taneczne w Sośniach. To był dzień pełen wrażeń i przeżyć niezwykłych na łonie natury.

            Podstawą warsztatów były zajęcia taneczne, utrwalanie układów rytmiczno-tanecznych w blokach tematycznych m.in. joga – dance, zumba dla seniorów, tańce z rekwizytami oraz tańce regionalne i narodowe, przygotowujące do pokazów oraz występów dla szerokiej publiczności.

            Piękny, słoneczny dzień, pachnące powietrze przesiąknięte żywicą i zapachem skoszonego siana, skłoniły taneczną grupę do korzystania z darów natury. Warto wiedzieć, że Sośnie to bogactwo ziół i owoców leśnych, z którego to dobra czerpią mieszkańcy i przyjezdni zajmujący się zbieractwem. Korzystając z tego „bożego zielnika” ostrowskie seniorki zorganizowały panel zielarski pod hasłem „Leki z bożej apteki”. Wymieniały się przy tym swoimi doświadczeniami w zakresie zbierania, przetwarzania i wykorzystywania ziół w życiu codziennym. Podkreślały, że znane nam w kuchni przyprawy: majeranek, koper, pietruszka czy tymianek powinniśmy uzupełniać częściej herbatkami z ziół, które sami zbieramy. Dla potwierdzenia niektóre z nich pochwaliły się już przygotowanymi do spożycia produktami ziołowymi. Na stole znalazły się susze na herbatki z kwiatów czarnego bzu, pokrzywy, mięty czy młode listki brzozy oraz syropy z mniszka lekarskiego, pigwy i pędów sosny. Nie obyło się bez degustacji, a przygotowane przez uczestników warsztatów wypieki – przepyszne ciasta uświetniły „przerwę kawową” w zajęciach warsztatowych.

            Drugi panel poświęcony był zajęciom manualnym, które miały na celu uświadomienie obecnym, jak można taką zabawą „odciągnąć, odciążyć” umysł od pesymistycznych myśli, które źle wpływają na naszą psychikę. Można było usłyszeć, że ze zdobytych doświadczeń warto korzystać i zaproponować taką zabawę wnukom, a zrobione z włóczki laleczki wykorzystać do zabawy w teatr. Było przy tej zabawie dużo śmiechu i życzliwych komentarzy.

            Warsztaty taneczne były też okazją do bliższego poznania zainteresowań i hobby uczestników, którzy poprzez praktyczne działania i wypowiedzi dali się poznać jako doskonali cukiernicy, grzybiarze, przyrodnicy, organizatorzy życia rodzinnego i aktywności fizyczno-ruchowej, a wszyscy jako świetni gawędziarze. Najlepszym tego przykładem był spacer do Mojej Woli na lekki obiad.

            W sympatycznej atmosferze organizator warsztatów Maria Wojtaszek podziękowała wszystkim jego uczestnikom za aktywność, za wspieranie jeden drugiego, za tworzenie dobrej atmosfery i klimatu zaufania, co będzie procentować w integracji zespołu tanecznego. Ponadto obdarowała każdego z osobna syropem z mniszka lekarskiego i zachęciła do zbiorów lipy, rumianku, dziurawca, aronii i innych bożych darów, których bogactwo rośnie wokół nas.

            Z ust uczestników warsztatów tanecznych w Sośniach usłyszałem, że był to czas spełnionych oczekiwań i nadziei, czas realizacji ich pasji i zainteresowań, przepełniony ciepłem, radością i przyjaźnią, szansą na wyzwolenie pozytywnej energii i znalezienie nowych impulsów do działania.

Informacja   –  Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia  –  Ireny i Zbigniewa Szczembarów

Ostrów Wielkopolski
Czerwiec 2021