Chór OSTROWIANKI z otwartym sercem dla innych

„Piosenka jest dobra na wszystko” – taka dewiza towarzyszy od początku istnienia członkom chóru Ostrowianki przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, obchodzącym w tym roku jubileusz 5-lecia. W ich świadomości istnieje przekonanie, że muzyka i śpiew to sposób na szczęśliwe życie. To istotna forma terapii, która przyczynia się do poprawy koncentracji, sprawności ruchowej i umysłowej.

Wiedząc o tym, że muzyka i śpiew łagodzą obyczaje, co wpływa na lepsze samopoczucie, tworząc niezapomniany nastrój  chór  Ostrowianki  pod batutą Jana Szkudlarza, dzięki wytrwałej pracy i systematycznemu podnoszeniu swoich umiejętności wokalnych zdobył w ostatnich latach sympatię i uznanie widowni w różnym wieku i jest zapraszany przez wiele środowisk na koncerty, imprezy okolicznościowe i spotkania integracyjne.

Potwierdzeniem ich zdolności głosowych był  występ chóru  w dniu 7 grudnia 2019 roku n klubie – sztuka i edukacja w Ostrowie Wielkopolskim na Wigilii członków i sympatyków Ostrowskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Przeszło 80-osobowe grono jego członków podziwiało kolędy w wykonaniu utalentowanych seniorek ostrowskiego uniwersytetu. Wśród zaprezentowanego przez nie repertuaru z entuzjazmem przyjęto mniej znane kolędy: Zaśpiewam Jezuskowi, Gore gwiazda, Dlaczego dzisiaj, Jezusek czuwa oraz Jakieś światło nad Betlejem. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie przez wszystkich obecnych na spotkaniu kolędy Bóg się rodzi, moc truchleje.

Wspaniałe wykonanie kolęd przez chór Ostrowianki wzruszyło skołatane serca osób ciężko poszkodowanych przez los, stworzyło fantastyczny klimat spotkania, przywołało ciepłe myśli i uczucia, sprawiło, że uczestnicy Wigilii mogli przeżyć piękne, radosne, niezapomniane chwile. Były łzy i wzruszenia, uśmiech i nadzieja. Ten występ spowodował, że wielu obecnych na sali zapomniało o smutkach i kłopotach, mogło z większym optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Obecna na Wigilii ostrowskiego stowarzyszenia chorych na SM Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego stwierdziła, że obserwując rozwój chóru Ostrowianki od początku jego istnienia jest pełna podziwu dla postawy, talentu, pasji i zaangażowania jej członków. Przyznaję z wielką satysfakcją – dodała – że chór poczynił na przestrzeni kilku lat ogromne postępy i jest dobrą wizytówką naszego miasta.

Patrząc na dorobek chóru Ostrowianki naszym drogim paniom i dyrygentowi należy się szacunek, uznanie i podziękowanie za aktywne realizowanie swoich pasji, za żywiołowy sposób pokazywania swego dorobku, za kształtowanie wrażliwości i przeżyć artystycznych, za otwarte serce, za dawanie poprzez śpiew radości innym i wprowadzanie ich do lepszego, barwniejszego życia.

Rzecznik OUTW – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Paweł Handzlik