Przejdź do treści

Grudzień 2021 w OUTW

Grudzień to dla wszystkich miesiąc wyjątkowy, to czas refleksji nad tym, co minęło i co nas czeka w przyszłości. Mając przed oczyma życiowy bagaż doświadczeń seniorzy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeżywali ten okres w sposób szczególny. Z jednej strony wspominali lata pełne lepszych i gorszych przeżyć, z drugiej strony wyrażali zatroskanie życiem w otoczeniu stale pogłębiającej się pandemii. Z sentymentem natomiast wracali myślami do przeszłości, do lat bez nakazów i zakazów, bez rygorów sanitarnych, szczególnie do codziennych, aktywnych zajęć w uniwersyteckiej rodzinie.

            W ostatnim miesiącu 2021 roku wszystkie sekcje i koła zainteresowań OUTW zrealizowały  swoje zadania zgodnie z planem, w pełnym rytmie, przy dużym zaangażowaniu ich członków. Warto przy tym pokreślić, że każda senioralna grupa zorganizowała spotkanie przy wigilijnym stole. Takie wspólne świętowanie było doskonałą okazją do integracji członków i podziękowania im za aktywność, za dobre słowo, wspieranie się każdego dnia, za wszelakie dobro, jakie było ich udziałem. Przy pięknie nakrytych stołach, pełnych świątecznych smakołyków zapominano o szarej codzienności i dawano się ponieść magicznej atmosferze. Dzieląc się opłatkiem złożono sobie życzenia świąteczne i noworoczne zwracając uwagę, aby pokój, radość i szczęście otaczały wszystkich a zdrowie i dostatek zagościły w każdym domu.

            W dniu 2 grudnia 2021 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podczas którego zatwierdzono plany na grudzień 2021 roku i omówiono przygotowania do realizacji zadań w styczniu 2022 roku.

            Tego samego dnia na terenie ośrodka Piaski Szczygliczka spotkali się członkowie koła turystyki pieszej i rowerowej Turystocykliści , aby podsumować realizację zadania publicznego pn. „Krajobrazowy debiut z NORDIC WALKING – sprawni fizycznie i aktywni intelektualnie”. W ramach realizacji tego zadania, z inicjatywy Ryszarda Dolaty, ukazał się na rynku album krajobrazowych tras marszowych nordic walking powiatu ostrowskiego, milickiego, pleszewskiego oraz leszczyńskiego pn. KRAJOBRAZOWY NORDIC WALKING. W tym miejscu warto dodać, że taka forma edukacji cieszy się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy OUTW.

            Ciekawym wydarzeniem w środowisku seniorów skupionych w uniwersyteckiej rodzinie był fascynujący wykład audytorski ostrowianina, dr nauk humanistycznych Stanisława W. Smolenia na temat jego pracy dyplomatycznej w Afganistanie, Pakistanie, Jemenie i Arabii Saudyjskiej, a przede wszystkim jako ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Iraku. Z jednej strony wykład dotyczył dyplomacji i polityki zagranicznej RP, z drugiej zaś strony codziennego życia, tradycji i zwyczajów panujących w krajach muzułmańskich oraz historycznych związków łączących Polskę z tymi krajami.

            Na ostrowskim Deptaku w dniu 5 grudnia seniorzy wzięli udział w koncercie jednego z najpopularniejszych Greków w Polsce, charyzmatycznego wokalisty Nicosa Rusketos, który z grecką grupą „Orfeusz” wykonał największe greckie przeboje oraz świąteczne, klimatyczne utwory. Było moc wrażeń i emocji.

            Na zaproszenie Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek grupa seniorów OUTW uczestniczyła w Gali Finałowej VII edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego, jaka miała miejsce w dniu 9 grudnia 2021 r. w Ostrowskim Centrum Kultury. Wszystkim obecnym na tej uroczystości towarzyszyły niezwykłe poruszenie i przeżycia. Wyróżnienia za przygotowanie projektów, które zakwalifikowane zostały do finału VII edycji OBO otrzymały z rąk Sebastiana Górskiego, zastępcy Prezydenta Miasta Aleksandra Biegańska i Maria Wojtaszek, którym za wykonaną pracę i zaangażowanie należy się uznanie, szacunek, poważanie. To był niezwykły wieczór w Klubie Apple Jazz spędzony w czarującym klimacie z muzyką Krzysztofa Komedy Trzcińskiego i innych wybitnych jazzmanów, w tle. O muzyczną oprawę tego wydarzenia, godnego Ostrowa Wielkopolskiego, zadbali niezwykli wokaliści Adam Wasiela oraz Kamila Walczak z zespołem.

            W tym czasie przedstawiciele OUTW w osobach: Ryszard Dolata i Eugeniusz Śniegocki uczestniczyli w Centrum Aktywności Lokalnej w szkoleniu na temat: Przegląd źródeł finansowania organizacji pozarządowych.

            Dwa dni później seniorów z ostrowskiego uniwersytetu można było spotkać na Urodzinach Kuchni Ukraińskiej – partnera miejskich programów społecznych, jak Ostrowska Karta Seniora, a w dniu 21 grudnia w Forum Synagoga podczas Koncertu Kolęd i Pastorałek Nad Betlejem ciemną nocą w wykonaniu Chóru Męskiego Echo.

            Nie zabrakło ich również na Wielkiej Gali Sylwestrowej w Ostrowskim Centrum Kultury, gdzie razem z Prezydent Miasta Beatą Klimek wznieśli toast noworoczny za pomyślność wszystkich ostrowian i przyjaciół Ostrowa Wielkopolskiego w Nowym Roku..

            Członkowie klubu Podróżnika podczas świątecznego spotkania w n klubie – sztuka i edukacja w Ostrowie Wielkopolskim spędzili mile czas w gronie przyjaciół. W podniosłej atmosferze i w otoczeniu bożonarodzeniowych symboli wysłuchali prelekcji Jolanty Marszał – instruktora i choreografa Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” w Moszczance na temat Tradycje i symbole świąteczne. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, wywołał spore ożywienie wśród słuchaczy, stał się przyczynkiem ciekawej wymiany poglądów.

            W dniu 29 grudnia seniorki i seniorzy z ostrowskiego uniwersytetu wzięli udział w spotkaniu świąteczno- noworocznym w Restauracji „Stylowa”, gdzie w towarzystwie chóru Ostrowianki, Teatrzyku piosenki sympatycznej Krzysztofa Ogórkiewicza oraz Zespołu Tańca Ludowego Swojacy z Moszczanki, wsparci dobrym słowem przez Pawła Rajskiego, Starostę Ostrowskiego, pożegnali stary i powitali Nowy Rok. To był czas niezapomnianych przeżyć i wielkich wzruszeń, kiedy uświadamiamy sobie, jak tego typu spotkania wzbogacają treść życia osób w dojrzałym wieku oraz wyzwalają pozytywną energię dla znalezienia nowych impulsów do działania w Nowym 2022 Roku.

Autor tekstu  –  Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia  –  Adam Ulichnowski
Irena i Zbigniew Szczembarowie

Ostrów Wielkopolski
31 grudzień 2021