Przejdź do treści

Kino Komeda – program grudniowego DKF-u

zaprasza na

FILMY GRUDNIA 2019
… I ślubuję Ci – miłość, wierność i …

 02 grudnia – poniedziałek
Irlandczyk (The Irishman)
reżyseria: Martin Scorsese,  dramat, biograficzny, kryminał, USA, 210 min

„Irlandczyk” to osadzona w powojennej Ameryce epicka opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. Film odsłania kulisy funkcjonowania przestępczego półświatka, wewnętrznych walk o wpływy oraz kryminalnych powiązań ze światem polityki.

09 grudnia – poniedziałek
Portret kobiety w ogniu  (Portrait de la jeune fille en feu)
reżyseria: Céline Sciamma, dramat historyczny, Francja, 120 min

Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

16 grudnia – poniedziałek
Historia małżeńska (Marriage Story)
reżyseria: Noah Baumbach, dramat, 136 min.

Historia małżeńska przedstawia portret rozpadającego się małżeństwa, które początkowo próbuje załatwić to bez większych konfliktów, tak aby nie ucierpiał przez to ich 8-letni syn. Nicole jest aktorką teatralną, niezwykle ważną postacią w teatrze jej męża, Charliego. Młody i niezwykle zdolny reżyser nie zawsze jednak dostrzega, że kariera jego żony zaczęła być postrzegana przez pryzmat wystawianych przez niego sztuk. Dla aktorki nie było też łatwe opuścić Los Angeles i zamieszkać na stałe w Nowym Jorku. Baumbach jednak nie skupia całej uwagi na rozstrzyganiu, kto w tym związku zawinił najbardziej, ale na wspólnym dialogu oraz wzajemnym braku szacunku w najważniejszych momentach kosztownej sprawy rozwodowej.

30 grudnia – poniedziałek
I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!
(Qu’est-ce qu’on a encore fait au bon Dieu?)
reżyseria: Philippe de Chauveron, komedia, Francja, 100 min

Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Religia, tożsamość i narodowe stereotypy znów trafią na ołtarz krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów. Więcej kłopotów, więcej kontrowersji, więcej… zabawy! Claude i Marie pogodzili się już, że ich cztery córki wybrały za mężów – zamiast porządnych Francuzów katolików – przedstawicieli etnicznych i religijnych mniejszości (Żyda, Araba, Chińczyka i owszem katolika, ale czarnoskórego). Nawet odbyli krótką podróż po krajach ich pochodzenia. Ale oto zięciowie jak jeden mąż postanawiają wyjechać z Francji, do czego Claude i Marie nie mogą dopuścić.!.

**************************************

miejsce projekcji filmów:  kino Komeda
KF ”Na Wolności” – seanse -19.00, bilety – 10,-

30 grudnia – poniedziałek
Imprezowi rodzice (Drunk Parents)
reżyseria: Fred Wolf, komedia, USA, 97 min

Po odesłaniu córki na studia, Frank i Nancy powracają do swojego domu na bogatym przedmieściu. W towarzystwie pełnym próżnych i zblazowanych sąsiadów robią wszystko, by ukryć fakt, że są kompletnie spłukani. Kiedy finanse pary dosłownie sięgają dna, Frank i Nancy wymyślają genialny plan. Postanawiają za grube pieniądze wynająć dom sąsiada, który wyjechał z miasta na kilkumiesięczne wakacje. Szalony pomysł, zamiast łatwej kasy, przynosi serię przekomicznych i zupełnie nieprzewidzianych zdarzeń..

*****************************************

miejsce projekcji filmów:  kino Komeda
Filmowy Klub Seniora – seanse – 17.00, bilety – 5,-