Przejdź do treści

Komunikat – Turystocykliści

W ramach programu TURYSTYKI TEATRALNEJ,  systematycznie realizowanego przez Koło Turystyki Pieszej i Rowerowej OUTW, organizujemy noworoczny wyjazd do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu na koncert  „Moniuszko – Paria” (opera w wersji koncertowej),  który odbędzie 31 stycznia (piątek) 2020roku.

Propozycja jest kierowana do wszystkich członków OUTW  (ilość osób ograniczona,
wynikająca z ilości miejsc w autokarze – 55 miejsc).
Plan wycieczki:
1.    Zbiórka uczestników wycieczki – stary dworzec PKS  przy ul. Dworcowej – o godz. 
       15.45.
2.    Autokarowy przejazd z Ostrowa do Wrocławia. Wyjazd z Ostrowa o godz. 16.00.
3.    Przyjazd do Wrocławia ok. godz. 17.40.
4.    Przerwa od 17.40 do godz. 18.50.
5.    Udział w spektaklu – początek o godz. 19.00 (czas trwania spektaklu -120 minut).
6.    Powrót  do  Ostrowa  ok. godz. 23.00.  
W celu wzięcia udziału w wycieczce należy zapisać się w biurze OUTW.

Wpłaty za udział w wycieczce należy dokonać w biurze OUTW do dnia  05 grudnia (czwartek) b.r. i uzupełnić dane osobowe (PESEL)Koszt wycieczki wynosi 68,00 złotych, w tym koszt ubezpieczenia (NW ).

Krótki opis koncertu

Stanisław Moniuszko jest twórcą polskiej opery narodowej, a jego twórczość przepełniona jest nawiązaniami do rodzimej muzyki ludowej. Pojawiają się tu mazurki i polonezy, a całość daje trudne do ujęcia w słowach wrażenie swojskości. Ale kompozytorowi zdarzało się też podejmować w swojej muzyce tematykę o wiele bardziej egzotyczną. Za przykład takiego dzieła może posłużyć ostatnia opera Moniuszki, Paria. Autorem libretta był, podobnie jak w przypadku Strasznego dworu i Verbum nobile, Jan Chęciński. Poeta zaadaptował tragedię francuskiego pisarza Casimira Delavigne’a, którego Polacy pamiętają także jako autora słów Warszawianki, pieśni poświęconej powstaniu listopadowemu. Moniuszko podjął w tej operze bliską swojemu sercu tematykę społeczną. Główny bohater, wojownik Idamor, pomimo ogromnych zasług w obronie swojego kraju musi ponieść śmierć, gdyż wywodzi się z kasty pariasów. Zaawansowana pod względem harmonii muzyka Parii zdradza wpływy Richarda Wagnera, a twórca włączył do orkiestry rzadko używane przez siebie instrumenty – tam-tam, kontrafagot czy klarnet basowy. Podczas piątkowego koncertu dzieło poprowadzi maestro Gabriel Chmura.

Gabriel Chmura – dyrygentOrkiestra i Chór Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Ostrów Wlkp. 10 listopada 2019r. 
Ryszard Dolata i Eugeniusz Śniegocki