Przejdź do treści

Ostrowscy seniorzy pożegnali Stary i powitali Nowy Rok

Są w życiu każdego z nas takie wydarzenia, które na długo pozostają w naszej pamięci, które wzruszają i dają nadzieję. Widać to szczególnie u osób starszych, którzy w swoim długim życiu wiele widzieli, słyszeli i przeżyli. Dla seniorek i seniorów skupionych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim takim wydarzeniem ostatnich dni minionego roku było pożegnanie starego i powitanie nowego roku podczas spotkania świąteczno – noworocznego, jakie miało miejsce w dniu 29 grudnia 2021 roku w Restauracji „Stylowa”.

            Już początek tego pełnego harmonii wydarzenia był wzruszający. W nastrój zadumy i wzajemnej życzliwości wprowadził obecnych na tym spotkaniu chór Ostrowianki wykonując kolędę Dzieciątko się narodziło.

            Za nami wspaniałe święta Bożego Narodzenia, a przed nami Nowy Rok – powiedziała Aleksandra Biegańska – prezes Zarządu ostrowskiego uniwersytetu. Jest to czas wyjątkowych przeżyć i emocji, ale też refleksji. Oczekujemy na Nowy 2022 Rok z nadzieją – dodała – że będzie dla nas łaskawy. Cieszymy się, że  po dwóch latach powracamy do naszej tradycji uniwersyteckiej – spotkań świąteczno – noworocznych. To dobry moment, aby w gronie życzliwych osób, którym bliska jest poprawa jakości życia starszych podziękować Pani Prezydent i Panu Staroście za wspieranie naszych dokonań, m.in. za umożliwienie realizacji zadań publicznych.

            W towarzystwie członków Zarządu Aleksandra Biegańska powitała wszystkich słuchaczy OUTW oraz przybyłych na tę uroczystość gości w osobach: Pawła Rajskiego, Starostę Ostrowskiego, Józefa Kozana, przewodniczącego Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, a zarazem Honorowego Prezesa OUTW, Krzysztofa Mortę z Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektora Ośrodka Badań nad Historia i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, Józefa Pietrzaka, znanego i cenionego historyka oraz przedstawicielki Społecznej Akademii Nauk – Katarzynę Sarnowską-Frasz i Beatę Kubzdela. Ponadto Eugeniusza Śniegockiego, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej OUTW i Reginę Banaszak, przewodniczącą Samorządu Słuchaczy OUTW.

            Uczestnicy spotkania – słuchacze i goście – w ciszy i spokoju, w otoczeniu choinki, symbolu nadziei i wiecznego życia oraz kolorowych świateł, wysłuchali koncertu kolęd chóru Ostrowianki. Wspaniałe wykonanie kolęd wzruszyło niejedno skołatane serce, stworzyło fantastyczny klimat spotkania i przywołało ciepłe myśli i uczucia. Za wzruszające chwile i bogatą paletę artystycznych wrażeń członkom chóru i ich dyrygentowi Janowi Szkudlarzowi należy się wdzięczność, uznanie i wielki szacunek, bo dzięki nim wielu obecnych na sali zapomniało chociaż na chwilę o smutkach, troskach i kłopotach, mogło z większym  optymizmem spojrzeć w przyszłość.

            W przesłaniu świątecznym Aleksandra Biegańska podziękowała wszystkim za dobre słowa i sympatyczne gesty, za wzajemne wspieranie się, zwłaszcza w trudnym okresie pandemicznym. Zapewniła, że te drobne gesty dodają otuchy i motywują do dalszego działania, a będzie ono potrzebne, bo przed nami 15-lecie istnienia naszego Uniwersytetu, które będziemy podsumowywać w miesiącu czerwcu. Niech ten nowy rok – podkreśliła – będzie dla każdego z nas czasem spełnionym, niech na co dzień towarzyszy nam wszystko co dobre i piękne, niech spokój, radość i szczęście otoczą nas wszystkich, a zdrowie i dostatek zagoszczą w naszych domach.

            Zabierając głos Paweł Rajski, Starosta Ostrowski zauważył, że dzięki wspaniałym chórzystom jesteśmy w orbicie świątecznej. Seniorki udowadniają, że śpiew to sposób na szczęśliwe życie. Cieszę się – podkreślił – że mogę być w tym noworocznym nastroju wśród ostrowskich seniorów, znanych z aktywności i podejmowania wielu cennych inicjatyw na rzecz miasta i powiatu. Dziękuję za to, że w tym trudnym czasie potrafiliśmy być razem, wspierać się i pomagać sobie. Jestem wdzięczny, że jesteście, że możemy się do siebie uśmiechać i okazywać sobie szacunek, tak ważny dla budowania dobrych, przyjaznych relacji służących poprawie jakości życia starszych. Z okazji Nowego Roku życzmy sobie – dodał – zdrowia i szczęścia, codziennego optymizmu i spełnienia marzeń. Niech codzienne troski  i niepokoje zastąpi ludzka życzliwość, rodzinne ciepło i powszechna radość.

            Swoją obecnością i postawą na noworocznym spotkaniu ze słuchaczami ostrowskiego uniwersytetu Starosta Paweł Rajski  potwierdził, że jest przyjacielem  seniorów, że można na niego zawsze liczyć.

            Wyrażając szacunek i uznanie dla aktywnego uczestnictwa ostrowskich seniorów w życiu lokalnej społeczności, w rozwoju i umacnianiu uniwersytetu dr Krzysztof Morka podziękował za zaproszenie na noworoczne spotkanie i zapewnił o swoim wsparciu dla uniwersyteckiej rodziny w przyszłości. Cieszę się – dodał – że mogę poznać imponującą skalę aktywności OUTW nie tylko na wykładach, ale też w tak niezwykłych okolicznościach. Wyrażam podziw dla pędu do wiedzy, jaki Wam towarzyszy na co dzień, do działań na rzecz poprawy jakości życia najstarszych mieszkańców i umacniania więzi międzypokoleniowej. Życzył, aby Nowy Rok był dla każdego seniora przeżyciem niepowtarzalnym, przepełnionym radością, wiarą i miłością.

            Swój świąteczny repertuar artystyczny zaprezentował z pasją, werwą i wigorem Teatrzyk piosenki sympatycznej pod kierownictwem Krzysztofa Ogórkiewicza. Ich występ wywołał wśród gości i seniorów wrażliwych na piękno, potrafiących docenić prezentowane z humorem utwory, entuzjazm i wielkie poruszenie emocjonalne. Zachęceni przez zespół seniorzy śpiewali razem z nimi kolędy i pastorałki. Szczególny odzew znalazł tekst do melodii Czerwonych Gitar  Dzień jeden w roku.Od zespołu popłynęły życzenia, aby w Nowym Roku żyło nam się lepiej i bezpieczniej.

            Zapraszając wszystkich na kawę z ciastkiem Aleksandra Biegańska poinformowała, że Zarząd OUTW przygotował dla uczestników noworocznej biesiady niespodziankę, którą był zapowiedziany przez nią występ Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki pod kierownictwem Jolanty Marszał i Mariusza Jezierskiego.

            Zespół rozpoczął z przytupem taneczne kolędowanie. Zaprezentował spektakl Tańcem Chwalmy Pana przekazując widzom wiele wzruszeń, radości, nadziei i optymizmu. To była żywa lekcja folkloru. Panowała atmosfera ciepła, uśmiechu i serdeczności. Wśród seniorów można było usłyszeć słowa: Niech żałują ci, których z nami nie było. Młodym artystom i ich opiekunom zgotowano owacje na stojąco.

            To był czas niezapomnianych przeżyć i refleksji zawierających wzruszające chwile, kiedy uświadamiamy sobie, jak tego typu spotkania wzbogacają treść życia w dojrzałym wieku oraz wspaniały pokaz wyzwolenia pozytywnej energii i znalezienia nowych impulsów do działania.

Autor tekstu  –  Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia  –  Adam Ulichnowski

Ostrów Wielkopolski
Grudzień 2021