Przedsmak Świąt w Klubie Podróżnika

Każdemu z ponad 80-osobowej grupy seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim wchodzącemu na spotkanie w dniu 10 grudnia 2019 roku w ramach Klubu Podróżnika towarzyszyła, płynąca z głośników piękna, polska kolęda, wprowadzająca w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. To taki dreszczyk emocji, ubarwiający ich dojrzałe życie. Towarzyszyła im świadomość, że to, co było dobre i złe odchodzi do lamusa historii, a za rogiem czekają nas nowe zadania i wyzwania.

W podniosłym klimacie wracały wspomnienia, gdzieś zapomniane tradycje. Na stołach było sporo świątecznych symboli a na twarzach uczestników spotkania uśmiech zadowolenia ze wspólnie  spędzanego czasu w gronie ludzi zafascynowanych podróżami.

Przedsmakiem świąt było spotkanie tematyczne Obrzędy świąteczno- noworoczne w wybranych krajach na świecie, pozwalające poznać obrzędy i tradycje panujące z dala od nas. W ten niezwykły świat wprowadził obecnych prowadzący panel Józef Kozan, prezes ostrowskiego uniwersytetu mówiąc na wstępie na temat własnej podróży po Ziemi Świętej i o panujących tam świątecznych zwyczajach.

Ogromne zainteresowanie słuchaczy wzbudziły wystąpienia wędrowców, jak ich nazwał prowadzący, spędzających wiele lat w innych krajach, którzy w barwny, ciekawy sposób, na slajdach i filmach zaprezentowali tradycje, obrzędy i zwyczaje świąteczne. O wielu ciekawostkach z tym związanych mówili Donato Berchicci o Włoszech, Juan Arencibio Diaz o Kubie i Ryszard Strączkowski o Kazachstanie i Meksyku.

Zapach kawy i pierników pobudzały do pytań i refleksji, zachęcały do dzielenia się wspomnieniami o bożonarodzeniowych świętach. To była też okazja przypomnienia sobie, jakie tradycje kiedyś kultywowano w domach naszych przodków. Podsumowaniem spotkania było wspólne odśpiewanie kolęd.

Koordynatorka klubu Podróżnika Aleksandra Biegańska w trakcie biesiadnego wieczoru zauważyła, że wystarczy w takich chwilach spojrzeć na uśmiechnięte twarze seniorów, aby zobaczyć radość i zadowolenie ze wspólnie spędzanego czasu. Dlatego przeciwdziałanie takim negatywnym zjawiskom jak poczucie osamotnienia poprzez organizację tego typu spotkań jest dla seniorów niezwykle ważne. Nie ulega wątpliwości – stwierdziła – że ten wyjątkowy wieczór, wyzwalający energię i niesamowite emocje na długo pozostanie w ich pamięci.

Rzecznik OUTW  – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Adam Ulichnowski