Słuchacze OUTW na świąteczno-noworocznym spotkaniu

Wsłuchując się w głosy najstarszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego często słyszę radość i zadowolenie z ich aktywności, z tego, jak potrafią cieszyć się dojrzałością oraz realizować swoje marzenia i pasje. Widać to na przykładzie seniorów Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, znanych z wielu inicjatyw na rzecz rozwijania i umacniania pozytywnych relacji międzyludzkich, z działań na rzecz poprawy jakości życia ostrowian 60+. Ich aktywność można było zauważyć w okresie przedświątecznym podczas spotkań integracyjnych organizowanych w gwiazdkowym klimacie przez poszczególne sekcje, kluby i koła zainteresowań. Było ciepło i przytulnie. Wszystkim towarzyszył uśmiech, taka wzajemna sympatia jak przy wigilijnym stole. Refleksja i zaduma, nastrój wzajemnej życzliwości nie omijał nikogo. Ze wzruszeniem patrzyłem na dużą dawkę optymizmu obecnych na tych spotkaniach i ich umiejętność otwierania się na innych. To był w  moim wyobrażeniu taki pozytywny zastrzyk dający radość i nadzieje na kolejne dni, tygodnie i miesiące. Stanowi to jednocześnie przykład skutecznego odświeżania więzi działających terapeutycznie, czas ludzko twórczy.
            Podobny klimat panował podczas spotkania świąteczno-noworocznego, jakie odbyło się w dniu 27 grudnia 2019 roku w restauracji Stylowa, w którym uczestniczyło 175 seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim. To był czas niezapomnianych przeżyć i refleksji zawierające wzruszające chwile, kiedy uświadamiamy sobie, jak tego typu spotkania wzbogacają treść życia w dojrzałym wieku. oraz wspaniały pokaz wyzwolenia pozytywnej energii i znalezienia nowych impulsów do działania.
           Otwierając uroczystość Józef Kozan, prezes ostrowskiego uniwersytetu stwierdził, że serce roście, patrząc na te czasy, kiedy najstarsi mieszkańcy, słuchacze OUTW pokazują poprzez swoją liczną obecność na świąteczno-noworocznym spotkaniu, jak można cieszyć się życiem i realizować z pasją swoje marzenia. Takie spotkania, jego zdaniem, organizowane od 12 lat intrygują, mają swój wyjątkowy styl, tworzą atmosferę zaufania i szacunku, pokazują, jak można w dojrzałym wieku wspierać się i szanować, dawać radość jeden drugiemu. Dziękując za dotychczasowe zaangażowanie na rzecz rozwoju i umacniania uniwersytetu życzył, aby Nowy Rok był dla każdego seniora z osobna przeżyciem niepowtarzalnym, przepełnionym radością, wiarą i miłością. Niechaj – dodał – nie zabraknie dobrych dni w zdrowiu, szczęściu i serdeczności. Wzniósł toast za pomyślność uniwersyteckiej rodziny.
            Obecny na spotkaniu Sebastian Górski, zastępca Prezydenta Miasta wyraził szacunek dla ostrowskich seniorów, dla ich aktywności w życiu miasta, z którymi ma zaszczyt od lat współpracować. W imieniu własnym i Pani Prezydent Beaty Klimek, która nie mogła osobiście uczestniczyć w tym spotkaniu, życzył wszystkim seniorom i ich rodzinom zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, dużej dawki optymizmu, pokazywania, że dojrzałe życie może być barwne i ciekawe. Liczę – dodał – tak, jak dotąd na dobrą i konstruktywną współpracę z seniorami ostrowskiego uniwersytetu trzeciego wieku, na ich potencjał i możliwości wpływania na dynamiczny rozwój miasta, zwłaszcza w sferze poprawy jakości życia najstarszych mieszkańców i  umacniania więzi międzypokoleniowej.
            Zabierając głos dr inż Tadeusz Sarnowski, dziekan Społecznej Akademii Nauk, a jednocześnie przewodniczący Rady Programowej OUTW podkreślił, że jest zaszczycony mogąc przebywać w gronie światłych, doświadczonych ludzi, którym się chce, którzy potrafią myśleć nie tylko o sobie, ale też o innych. Wyraził podziw dla dużej determinacji ostrowskich seniorów w spełnianiu marzeń i pragnień, czego wyrazem ich wielka aktywność w środowisku uniwersyteckim, jak też na szczeblu miasta i powiatu. W obecnej rzeczywistości – zauważył – jest duże zapotrzebowanie na nas starszych. Pokazując wewnętrzna siłę i przekonanie o swojej wartości możemy uczynić wiele dla budowania dobrych relacji pomiędzy starszym i młodszym pokoleniem. Niech nam nie zabraknie sił – powiedział – aby pomagać innym. Wspierajmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują. Niech w Nowym Roku – dodał – spełniają się nasze marzenia i zawsze dominują nad wspomnieniami.
            Z pozytywnym odbiorem spotkał się występ chóru Ostrowianki pod batutą Jana Szkudlarza, obchodzącego 5-lecie swego istnienia,który zaprezentował mniej i bardziej znane kolędy. Wspaniałe wykonanie kolęd stworzyło fascynujący klimat spotkania, przywołało ciepłe myśli i uczucia, sprawiło, że seniorzy mogli przeżyć piękne, wzruszające chwile. Dla wszystkich ważne było wspólne z chórem odśpiewanie kolędy Z Narodzenia Pana, a następnie Kolędy Seniora według słów naszej koleżanki śpiewającej w chórze – Zofii Dobra Marek.
            Swój repertuar zaprezentował z powodzeniem zespół Teatrzyk piosenki sympatycznej pod kierownictwem Krzysztofa Ogórkiewicza . Z dużym aplauzem przyjęta została ich nowa piosenka przygotowana na to świąteczne spotkanie na melodię „Serca dwa”, której refren śpiewała cała sala: „Serca nam grają na raz, na dwa, A może i na trzy, Czekają dni, nowe dni, Nowy Rok znów zrobi pierwszy krok, Pójdziemy razem z nim, Szczęśliwych dni, pięknych dni”.  Na zakończenie występu wszyscy obecni razem z zespołem ze wzruszeniem zaśpiewali na stojąco kolędę Cicha noc.
            W tak sympatycznym nastroju przy kawie i pysznych ciastach seniorzy złożyli sobie z głębi serca płynące życzenia noworoczne. Pokazali w ten sposób, jaką są wyjątkową, dobrze rozumiejącą się grupą. To zachęciło wszystkich uczestników świątecznej biesiady do wspólnej zabawy. Optymizmu i wigoru ostrowskim seniorom mogłoby wielu pozazdrościć.

Relacja  –  Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia  –  Barbara Peukert, Adam Ulichnowski