Przejdź do treści

Spacerkiem po Waszyngtonie

Chociaż za oknem było pochmurnie i padał deszcz ponad 130 – osobowy KLUB PODRÓŻNIKA Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim spotkał się w dniu 25 lutego 2020 roku w sali n klubu – sztuka i edukacja na wykładzie Jerzego Bartuziego nt „Zwiedzamy Waszyngton”.

Rodowity ostrowianin, nazywając się obywatelem trzeciego wieku, zaproponował obecnym na wykładzie spacer po Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w oparciu o własne przeżycia podczas pobytu w tym kraju, gdzie mieszka jego córka z rodziną. W barwny i ciekawy sposób słowem i obrazem przedstawił fascynującą historię Waszyngtonu DC od czasów jego powstania w 1791 roku do dnia dzisiejszego.

Wycieczka po Waszyngtonie, mieście nazwanym na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Waszyngtona pokazała, jak mało zatłoczone to miasto, różniące się od innych aglomeracji, bo bez ogromnych drapaczy chmur charakterystycznych dla Nowego Jorku i innych miast, ale za to z wieloma atrakcjami. Miasto pozostaje narodową stolicą sztuki, siedzibą Orkiestry Narodowej, opery, baletu oraz ośrodkiem muzyki i kultury niezależnej. Dzięki prezentacji Jerzego Bartuziego słuchacze OUTW zapoznali się z ciekawą historią Białego Domu, siedzibą mieszkalną i miejscem pełnienia codziennych obowiązków służbowych prezydentów kraju, Kapitolu, pełniącego funkcję siedziby amerykańskiego Kongresu oraz Pentagonu, siedziby Departamentu Obrony. Ponadto mieli możliwość poznać Monument Washington – najwyższą budowlę na świecie oraz Instytut Smithsona – największy na świecie kompleks obejmujący ośrodki edukacyjne, badawcze i muzea, zwłaszcza takie muzea, jak: Muzeum Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Historii Amerykańskiej oraz Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej. Członkowie Klubu Podróżnika pogłębili wiedzę na temat Muzeum II wojny światowej i Wojskowego Cmentarza Arlington. Dowiedzieli się, że w Mauzoleum Lincolna znajduje się potężny pomnik prezydenta, któremu udało się znieść niewolnictwo i zginął w zamachu. Ze szczególnym sentymentem poznali wątek polonijny, historię pomnika Kazimierza Pułaskiego, polskiego generała, bohatera walk o wolność dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego.

Uczestnicy spotkania podziękowali prelegentowi za interesujący wykład burzliwymi oklaskami.

Zdjęcia Adama Ulichnowskiego z tego spotkania znajdziesz tutaj>>


Kazimierz Nawrocki