W piątek 17 stycznia 2020 roku grupa czternastu słuchaczy Koła Humanistycznego pod kierunkiem Teresy Seteckiej – starosty i opieką naukową dra Józefa Pietrzaka, uczestniczyła w wyjeździe naukowym do stolicy Wielkopolski. Tym razem cel podróży stanowiła siedziba główna Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Poznańska książnica, jako akademicka, początki swojej działalności datuje na 1919 rok. W jej zabytkowych wnętrzach nadal krąży duch cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Odnowiony budynek tworzy integralną część Uniwersytetu, stanowiąc jego bazę naukową i dydaktyczną. Jest największą biblioteką naukową o charakterze publicznym w Polsce północno-zachodniej. Cenną częścią liczącego pięć milionów jednostek księgozbioru jest zespół ponad 500 tysięcy dokumentów zakwalifikowanych do zbiorów specjalnych (m.in. starodruki, rękopisy, zbiory ikonograficzne i kartograficzne).
Przed zapoznaniem się z bogatą ofertą placówki uczestnicy wyjazdu wysłuchali ciekawego wykładu kustosz Agnieszki Rybarczyk pt. „Kolekcja liberatury czyli słów kilka o książkach zbuntowanych”. Podczas zwiedzania zabytkowych czytelni, słuchacze poznali również tradycyjne i współczesne zasady korzystania ze zbiorów. Szczególne wrażenia wywarły majestatyczne wnętrza czytelni nauk humanistycznych i czytelni pracowników nauki oraz modernistyczny styl Czytelni Zbiorów Komiksów. Dzięki prowadzonej w bibliotece digitalizacji, po powrocie do domów, uczestnicy wyjazdu mogą nadal korzystać ze zbiorów oferowanych w postaci elektronicznej i udostępnianych w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Zwiedzanie i udział w wykładzie przygotowany został przez Joannę Fechner, kustosz Oddziału Innowacji i Transferu Wiedzy.
Dzięki sprzyjającej pogodowej aurze uczestnicy wyjazdu udali się na spacer zaułkami starego miasta w poszukiwaniu poznańskich koziołków i pomnika Starego Marycha.
dr Józef Pietrzak