Przejdź do treści

Z dala od depresji

            Wielu z nas zadaje sobie coraz częściej pytanie, jak w czasie trwającej od roku pandemii koronawirusa radzić sobie ze stresem, jak wydobyć się z pesymizmu, porzucić negatywne myślenie, nie dopuścić do depresji i udoskonalić własne życie. Rozmawiając na ten temat z ostrowskimi seniorkami i seniorami podzieliłem się refleksjami na temat ich życia w otoczeniu wirusa w kilku artykułach, jakie ukazały się na przestrzeni ostatnich miesięcy w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz na portalach krajowych i lokalnych. Dzisiaj przekazuje swoje rozważania o depresji, jaką obserwuje wśród ludzi w podeszłym wieku wraz z propozycjami rozwiązań mogących im pomóc w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowych, a w konsekwencji w powrocie do normalności. Członków naszej uniwersyteckiej rodziny i naszych przyjaciół zachęcam do przeczytania artykułu pn. Czas pandemii sprzyja depresji, który znajduje się poniżej.

Kazimierz Nawrocki

Ostrów Wielkopolski
Kwiecień 2021


CZAS PANDEMII SPRZYJA DEPRESJI

Otaczająca nas od roku pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu Polaków, zwłaszcza starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka zostało narażonych na depresję, na zakłócenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To skutek zaburzeń w życiu społecznym, czyli relacji z innymi ludźmi. Gwałtowna zmiana stylu życia, długotrwały stres, konieczność izolacji, ograniczenie aktywności społecznej i fizycznej  oraz samotność doprowadziły u wielu do spadku nastroju. Ważne, by sobie to uświadomić i szybko poszukać środków zaradczych, uzyskać odpowiedź na pytania, jak radzić sobie ze stresem, jak wydobyć się z pesymizmu, porzucić negatywne myślenie i udoskonalić własne życie.

         Szanując ludzi w podeszłym wieku możemy im pomóc w tym trudnym czasie, znając najczęściej występujące w ich zachowaniu objawy depresji, takie jak brak radości i energii, poczucie winy, niesprawność intelektualna, spadek koncentracji, negatywna samoocena, ograniczenia aktywności, zaburzenia snu i apetytu czy myśli i zachowania samobójcze. Warto w takich chwilach zareagować, zainteresować się ich stanem psychicznym, porozmawiać, wykazać zrozumienie, wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.

         Należy zastanowić się, co robić, jak postępować, gdy przypuszczamy, że ktoś z naszych bliskich cierpi na depresję, nie radzi sobie z samotnością, zapomniał, że ruch i zdrowe odżywianie się może zastąpić prawie każde lekarstwo. a żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu  i zdrowego odżywania się.

         Słyszymy często od lekarzy i rehabilitantów, że unikanie ruchu i prowadzenie siedzącego trybu życia jest niekorzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego. Wiemy, że w czasie pandemii regularna aktywność jest znacznie utrudniona – baseny, kluby fitness, a nawet kluby seniora są zamknięte. Dlatego zwracajmy uwagę na to, że ćwiczenia przed ekranem komputera i wideospotkania mogą okazać się dla ludzi w podeszłym wieku niezwykle skuteczne. Co prawda ćwiczenia przed ekranem są zazwyczaj pozbawione czynnika socjalnego: spotkań, rozmów, żartów, atmosfery wspólnoty ale zbawienny wpływ ruchu na organizm pozostaje przecież bez zmian. Ważne, by pamiętać o regularności. Równie istotne jest zadbanie o szybki, codzienny 30-minutowy spacer, aby mieć więcej energii, lepiej sypiać, poprawić swoją koncentrację i odporność. Mówmy więc głośno i otwarcie, zwłaszcza seniorom w naszym otoczeniu, że regularna aktywność fizyczna zapobiega wielu chorobom i znacząco opóźnia proces starzenia się.

         Nie bagatelizujmy objawów depresji, zwłaszcza wśród rodzin ludzi starszych. Mimo zaoferowania własnymi kłopotami, zwracajmy większą uwagę na to, że ktoś z rodziny jest smutniejszy, szczuplejszy czy rzadziej wychodzi z domu i poszukajmy przyczyn tego stanu rzeczy. Podajmy im pomocną dłoń. Miejmy przy tym świadomość, że dla seniorów, dla ich komfortu psychicznego, ważne jest każde dobre słowo i sympatyczny gest, szczera rozmowa, uśmiech, bliskość, ciepło, serdeczność – po prostu zwykła, ludzka życzliwość, o której tak często zapominamy.

         Wielu ostrowskim seniorom odpornym na przeciwności losu, skupionym na pozytywnym myśleniu i działaniu, co warto podkreślić, towarzyszy świadomość, że epidemia to nie katastrofa, to życie, nad którym można spokojnie zapanować. Warto więc do takich osób docierać i korzystać z ich doświadczeń w różnych organizacjach senioralnych, włączyć ich do nawiązywania kontaktów ze słabszymi psychicznie seniorami za pośrednictwem Internetu i telefonu, tworząc wokół nich pozytywny klimat wsparcia i zaufania. A wszystko po to, aby po ustaniu epidemii włączyć ich w nurt aktywnego życia w mieście i środowisku.

Kazimierz Nawrocki

Ostrów Wielkopolski
Kwiecień 2021