W roku 15-lecia swego istnienia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim ma powody do dumy i satysfakcji. Wynika to z faktu, że od momentu powstania Uniwersytet nieustannie się rozwija i stanowi wartościową formę aktywności dla wielu związanych z nim osób. Misja OUTW przejawia się prowadzoną działalnością: edukacyjną, twórczą, kulturalną, zdrowotną, turystyczną, sportową, niesieniem pomocy społecznej i charytatywnej, jak również aktywizacją i poprawą jakości życia seniorów.
Patrząc na realizację zadań zawartych w planie działania ostrowskiego uniwersytetu na nowy rok akademicki widzimy, jak już w pierwszych miesiącach swej działalności, dzięki efektywności funkcjonowania oraz zaangażowaniu i kreatywności seniorów, wielu z nich korzysta z różnorodnych form spędzania wolnego czasu oraz nawiązywania nowych, interesujących relacji z drugim człowiekiem.
Miesiąc listopad był dla seniorów z ostrowskiego uniwersytetu czasem dużej aktywności, obfitował w wiele interesujących wydarzeń wartych odnotowania.
W pierwszy czwartek listopada w Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim, która wspiera ideę Uniwersytetu od początku jego istnienia, odbyła się dyskoteka integracyjna dla sześciu grup kształtowania sylwetki. Takie spotkania wszyscy jego uczestnicy uznają za istotną formę terapii, która wpływa na lepsze samopoczucie, na sprawność ruchową i umysłową. Mówią otwarcie, że muzyka i taniec to sposób na szczęśliwe życie.
Tydzień później w auli tej uczelni odbył się wykład audytoryjny przedstawiony przez prof. UAM dr hab. Michała Jarneckiego nt. „Listopadowe refleksje”, poświęcony upamiętnieniu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów, z przybliżeniem roli zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pojawiła się okazja, aby zastanowić się nad naszą przeszłością, teraźniejszością, a przede wszystkim nad przyszłością. Wykład pobudził do myślenia i refleksji. Poprzedził go występ chóru OUTW „Ostrowianki” pod batutą Jana Szkudlarza, który, przy współudziale wszystkich słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu obecnych na wykładzie, wykonał polskie pieśni patriotyczne. Było to niezapomniane spotkanie, które dało nam wszystkim poczucie jedności i siłę we wspólnym śpiewie. Kto był tego dnia w auli Społecznej Akademii Nauk z pewnością zachowa w sercu na długo tę radość i wzruszenie.
Po zwiedzeniu w październiku Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego oraz Stacji Uzdatniania Wody, w listopadzie grupa seniorów z koła turystyki pieszej i rowerowej Turystocykliści, zorganizowała wyprawę do leśniczówki w Bogufałowie, będącej w zarządzaniu Nadleśnictwa Taczanów. W programie było zbieranie śmieci zalegających w lesie, pogadanka edukacyjna o tajnikach leśnej przyrody i wędrówka malowniczymi trasami z przepięknym widokiem Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska. Całość Słuchacze podsumowali przy ognisku i tradycyjnym pieczeniu kiełbasek, kosztując przy tym smakowity żurek serwowany przez leśniczego. To był dla wszystkich czas relaksu i aktywnego wypoczynku, o wypełnienie którego Turystocykliści dbają przy każdej okazji.
W dniu 12 listopada członkowie klubu Podróżnika uczestniczyli w wycieczce do Koła i kopalni soli w Kłodawie. Ponadto spotkali się z dwoma podróżnikami: w Mediatece z podróżnikiem po Rumunii, Michailem Morarem, który przedstawił mity i legendy o swoim kraju a także obyczaje i sekrety kuchni rumuńskiej, a kilka dni później w sali n klubu – sztuka i edukacja na wykładzie Michała Szulima na temat „Watykan od środka, czyli… gdzie papież robi zakupy i jakie tajemnice skrywają się za murami. W tym samym czasie członkowie sekcji kształtowania sylwetki wzięli udział w wycieczce do term w Uniejowie.
Ciekawym wydarzeniem w tym środowisku było grupowe wyjście seniorów do kina „Helios” przy Galerii Ostrowia na seans pt. „Bo we mnie jest seks” (film o legendzie polskiego kina Kalinie Jędrusik). To była znakomita okazja do refleksji o historii polskiego kina oraz do wymiany poglądów na temat obejrzanego filmu.
W dniu 14 listopada w auli Akademii Kaliskiej seniorzy OUTW wzięli udział w zorganizowanym przez Radę Seniorów Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej koncercie zespołu „Big Band po godzinach”, który zaprezentował utwory w myśl hasła „Muzyka łączy pokolenia”. Celem była integracja środowiska osób starszych z terenu 24 samorządów aglomeracyjnych oraz pobudzenie aktywności seniorów w życiu społecznym.
Wszystkim seniorom z okazji Światowego Dnia Seniora życzenia złożyli: Mateusz Podsadny, Wiceprezydent Miasta Kalisza, Irena Sawicka, seniorka z kaliskiego Ratusza, Ewa Milewska, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz Józef Kozan, Wiceprzewodniczący Rady Aglomeracyjnej, a zarazem Przewodniczący Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego.
Członkowie koła humanistyczno – historycznego spotkali się w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Gimnazjalnej na wykładzie Andrzeja Cieślaka na temat historii radia w Ostrowie Wielkopolskim, a słuchacze ostrowskiego uniwersytetu z koła brydżowego przebywali na turnieju organizowanym przez UTW Leszno w Rydzynie.
Na zaproszenie Samorządu Słuchaczy seniorki i seniorzy OUTW uczestniczyli w niesamowitej imprezie „Andrzejki dla Seniorów”. Wszystkim towarzyszyła dobra zabawa – uśmiech, radość i optymizm, dające pozytywną energię do dalszego działania. Tańcząc i śpiewając na dyskotece w Restauracji Literackiej udowodnili nie pierwszy raz, że ruch to zdrowie, a zdrowie to ruch, z dala od destrukcyjnych myśli i uciążliwości codziennego życia. W tym trudnym, pandemicznym okresie mogli wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje i spojrzeć z nadzieją w przyszłość.
Zatroskani o poprawę jakości powietrza w mieście, seniorzy z uniwersyteckiej rodziny świętowali w dniu 7 listopada na ostrowskich Piaskach Szczygliczce dzień wyjątkowy – Święto Drzewa. Byli wśród sadzących drzewa i kwiaty wraz ze swoimi bliskimi – dziećmi i wnukami, którym zależy na tym, aby Ostrów pięknie nam się zazielenił. To wszystko w ramach ogólnoświatowej kampanii Miliard Drzew dla Planety.
Zainteresowani słuchacze OUTW uczestniczyli w dniach 18 – 19 listopada w Forum Synagoga w IX Konferencji Naukowej nt. „Lokalna społeczność żydowska”.
W dniu 21 listopada zespoły OUTW – Krzysztof Ogórkiewicz, Tańczące Seniorki pod kierownictwem Marii Wojtaszek oraz Aga Miso Biegańska z zespołu „OUTW Miso Band” wystąpili ze swoim programem artystycznym w czasie Drzwi Otwartych w Arenie Ostrów. To był dzień pełen wrażeń oraz pozytywnych emocji dla młodych i starszych. Idąc za głosem serca seniorki i seniorzy z OUTW pokazali, jak w dojrzałym wieku, utrzymując dobrą kondycję psychofizyczną, można zapewnić innym dobrą rozrywkę i chwilę głębokich wzruszeń.
W dniu 25 listopada grupa 10 seniorek i seniorów z ostrowskiego uniwersytetu wzięła udział w Forum Inicjatyw Społecznych w Kaliszu, którego tegoroczna edycja była poświęcona polityce senioralnej oraz dobrym praktykom aktywizowania osób starszych. Podczas tego wydarzenia Aleksandra Biegańska – prezes Zarządu OUTW zaprezentowała działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim pokazujące, jak jesień życia może być czasem wielu barw, różnorodnych i ciekawych form spędzania wolnego czasu oraz nawiązywania nowych relacji z drugim człowiekiem.
W tym miejscu dodajmy, że w kolejnym miesiącu zajęcia we wszystkich 30 sekcjach tematycznych i kołach zainteresowań odbywały się zgodnie z planem. Chciałbym przy tym zaznaczyć, że wiele wydarzeń z życia OUTW można obejrzeć na filmach autorstwa Edwarda Koniecznego, dostępnych na serwisie internetowym www.youtube.com.
Aktywność seniorek i seniorów z ostrowskiego uniwersytetu jest godna podziwu, zasługuje na szacunek i uznanie. Patrząc na ich postawę i zaangażowanie, na codzienną aktywność w realizacji pasji i zainteresowań, można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że człowiek jest szczęśliwy, gdy czuje się potrzebny.
Bierzmy z nich przykład! Wyciągnijmy wnioski z ich doświadczeń i przekonujmy innych w tej grupie wiekowej – zgorzkniałych, zamkniętych w czterech ścianach, lękających się o swoją przyszłość, aby wyszli do ludzi, zmienili nastawienie do dojrzałego życia, opuścili swoją samotność i poczuli się ludźmi spełnionymi.
Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Barbara Peukert, Adam Ulichnowxki
– Irena i Zbigniew Szczembara
znajdziesz na stronie internetowej OUTW
Ostrów Wielkopolski
27 listopada 2021