Jubileuszowy 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był świętem wszystkich tych, którym bliska jest idea pomagania. W tym roku Orkiestra zagrała pod hasłem „Przejrzyj na oczy” na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
W Ostrowie Wielkopolskim, jak co roku, akcja ta skupiła wokół siebie ludzi o wielkim i otwartym sercu, a wśród nich słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pokazali nie pierwszy raz, że nie patrzą obojętnie na potrzeby innych, że chętnie dzielą się dobrocią, empatią i życzliwością. Seniorki i seniorzy skupieni w ostrowskim uniwersytecie, idąc za głosem serca, aktywnie spędzili czas z WOŚP uczestnicząc wraz z dziećmi i wnukami w różnych miejscach, gdzie grała Orkiestra. Można ich było spotkać podczas koncertów, pokazów, licytacji i innych imprez artystycznych, sportowych i motorowych na dużej i małej scenie Ostrowskiego Centrum Kultury, na Piaskach Szczygliczce, w Forum Synagoga, na rynku i w Szkole Podstawowej nr 9. Dawali w ten sposób przykład młodszym, że pomaganie innym bez oczekiwania wymiernych korzyści sprawia, że czują się lepiej, że mogą dowiedzieć się czegoś o sobie samych i lepiej poznać siebie. Wyrażali przekonanie, że wspieranie i udzielanie komuś pomocy kształtuje ludzkie charaktery, umacnia więzi między ludźmi, ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W ten sposób sprawiamy – usłyszałem od seniorów – że świat, w którym żyjemy staje się bardziej przyjazny.
Sięgając pamięcią do lat poprzednich warto przypomnieć o aktywności seniorek i seniorów skupionych w ostrowskim uniwersytecie przy zbiórkach środków finansowych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także podczas organizacji wspaniałego koncertu charytatywnego w dniu 12 stycznia 2020 roku w auli Społecznej Akademii Nauk przy ul. Wrocławskiej 93A, a także poprzez udział zespołu Tańczące Seniorki w imprezach organizowanych przez sztab miejski WOŚP oraz publikację mojego wywiadu z Jerzym Owsiakiem, założycielem i prezesem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ogólnopolskiej Gazecie Senior.
Wychodząc z założenia, że WOŚP jednoczy ludzi, w 2022 roku, poza zachęcaniem seniorów do udziału w organizowanych w mieście imprezach, aukcjach i licytacjach, Zarząd OUTW, przestrzegając obostrzeń sanitarnych związanych z pogarszająca się sytuacją epidemiczną, włączył się w organizację dwóch wydarzeń związanych z 30. Finałem. Pierwszym z nich była przeprowadzona na Piaskach Szczygliczce akcja pn. Seniorzy OUTW ćwiczą dla WOŚP. W jej ramach w godzinach od 11.00 do 12.00 zorganizowano przy siłowni zewnętrznej obok restauracji Plażowa dla osób zainteresowanych wspólną gimnastykę pod kierownictwem znanej i cenionej w środowisku pedagog i animatorki kultury Marii Wojtaszek, prowadzącej na co dzień z dobrym skutkiem zajęcia dla seniorek z sekcji kształtowania sylwetki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ćwiczeniach rytmiczno – ruchowych przy dźwiękach muzyki wzięło udział wielu starszych i młodszych mieszkańców miasta i powiatu pokazujących, że ruch to zdrowie, a zdrowie to ruch.
Po zakończeniu ćwiczeń miło było popatrzeć, jak uczestnicy tej akcji wraz z rodzinami spotkali się przy kawie na świeżym powietrzu, aby pod hasłem Czapeczka za serduszko przekazać do puszek seniorek – wolontariuszek Stowarzyszenia OUTW Reginy Banaszak i Stefanii Frencel, fundusze dla WOŚP.
Podczas prowadzonych na Piaskach rozmów nie brakowało emocji, pochwał, entuzjazmu, dobrego słowa, dzielenia się wrażeniami, po prostu ogólnej radości i ciepła, jakie zawierają takie akcje charytatywne.
W godzinach od 14.00 do 18.00 w holu Ostrowskiego Centrum Kultury słuchaczki ostrowskiego uniwersytetu prowadziły stoisko ph. „Za każdy grosiczek, w podzięce pierniczek”. Każdy, kto przekazał do puszek pieniądze dla WOŚP otrzymał doskonałej jakości pierniki z własnego wypieku seniorek. Wszystkim odwiedzającym w tym dniu Ostrowskie Centrum Kultury towarzyszył znakomity nastrój i niesamowita energia.
Seniorki OUTW zebrały w tym roku na rzecz WOŚP kwotę 3938,31, za co należy im się podziękowanie oraz słowa najwyższego uznania i szacunku.
Na uwagę zasługuje też inna akcja seniorek skupionych w uniwersyteckiej rodzinie, a mianowicie przekazanie Radzie Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego na licytację w trakcie grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wykonanych wcześniej podczas dziergania przez seniorki i ich wnuczki barwnych wyrobów rękodzielniczych. Szczególnie piękną pamiątką były komplety złożone z czapki, szalika i rękawic z dobrej jakości włóczki, których nie kupi się w sklepach.
Wszystkim seniorkom i seniorom biorącym udział w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowie Wielkopolskim podziękowała Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu ostrowskiego uniwersytetu. Takie wspólne działania – podkreślała – nie tylko przyniosły wymierne korzyści w postaci pieniędzy przeznaczonych na zakup sprzętu medycznego, ale integrowały ludzi, tworzyły wyjątkowy nastrój, dawały im ogromną radość i satysfakcję, że mogli uczestniczyć w inicjatywie na rzecz dobra wspólnego. Pozwoliły przy tym w tym trudnym czasie – dodała – spojrzeć z optymizmem i nadzieją w przyszłość.
Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Adam Ulichnowski i Barbara Peukert
Ostrów Wielkopolski
Dnia 30 stycznia 2022 r.