Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na budowanie, pogłębianie i umacnianie dobrych relacji między ludźmi. Mając tego świadomość poszczególne sekcje i koła zainteresowań Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku organizują w grudniu każdego roku spotkania wigilijne i świąteczne, stanowiące skuteczną formę integracji, dzielenia się umiejętnościami i przyjemną odmianę od codziennego dnia. Spotkania te, pobudzające do efektywności współdziałania i lepszego, wzajemnego zrozumienia się, cieszą się wśród seniorów skupionych w uniwersyteckiej rodzinie ogromną popularnością.
Wierni tradycji członkowie największego, bo liczącego ponad 130 osób koła Podróżnika przybyli w dniu 14 grudnia 2021 roku do n klubu – sztuka i edukacja w Ostrowie Wielkopolskim na świąteczne spotkanie, aby w podniosłym nastroju, w otoczeniu bożonarodzeniowych symboli spędzić czas w gronie przyjaciół. W tym wyjątkowym dniu otoczenie nabrało szczególnego blasku, nie zabrakło tradycyjnych akcentów, także roślinnych – zapachu igliwia i świeżej zieleń – jodeł i świerków. Była choinka z kolorowymi lampionami, stoły pokryte śnieżnobiałymi obrusami, stroiki, dobra kawa i piernikowe ciasta.
Witając członków klubu „Podróżnika” Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu ostrowskiego uniwersytetu wyraziła zadowolenie z faktu, że obowiązujące obostrzenia sanitarne pozwoliły na organizację gwiazdkowego spotkania, od lat bliskiego sercu naszych seniorów. Niech wspólnie spędzone chwile w dobrze rozumiejącym się gronie – dodała – przypomną nam, że zbliżające się święta to wyjątkowy czas – pełen uroku i przyjaznych chwil, to otwarte serca i moc zrozumienia.
Pragnąc przybliżyć słuchaczom OUTW taką atmosferę zaprosiła wszystkich do wysłuchania prelekcji Jolanty Marszał – nauczyciela wychowania fizycznego i instruktora tańca ludowego na temat Tradycje i symbole świąteczne.
Przedstawiając Jolantę Marszał podkreśliła jej zalety i doświadczenie w prowadzeniu lekcji edukacyjnych na temat polskiego folkloru i tańca oraz umiejętności w uczeniu szacunku do tradycji i dziedzictwa narodowego. Ponadto jej duże osiągnięcia jako instruktora i choreografa Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” w Raszkowie działającego przy Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa, znanego i cenionego w kraju i za granicą. Zaznaczyła, że wcześniej Pani Jolanta prowadziła warsztaty taneczne z zespołem Tańczące Seniorki.
Rytuały wigilijne towarzysza nam przez lata i są ciągle żywe – powiedziała na wstępie Jolanta Marszał wyrażając zadowolenie, że może ze swoją wiedzą na temat tradycji i symboli świątecznych podzielić się z ostrowskim seniorkami i seniorami. Liczę przy tym – dodała – że od osób życiowo doświadczonym uzyskam ciekawe informacje o regionalnych zwyczajach świątecznych i obrzędach.
Tak też było. Jej wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, wywołał spore ożywienie wśród słuchaczy, stał się przyczynkiem interesującej wymiany poglądów.
Na progu zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego niespodzianką dla wszystkich był występ wyjątkowo uzdolnionych muzycznie dwóch chłopców z rodziny Pani Jolanty, 12-letniego Wiktora i 9-letniego Czarnka, którzy wykonali kilka kolęd na skrzypcach i dudziarce. Młode rodzynki pokazały, jak można w rodzinie pięknie kultywować tradycje świąteczne. Przejmującym był moment, kiedy cała sala śpiewała kolędy przy muzyce wspaniałych chłopaków.
Dziękując za wspólnie spędzony czas Aleksandra Biegańska życzyła wszystkim obecnym, a za ich pośrednictwem ich bliskim i przyjaciołom, aby nadchodzące Święta były czasem radości i pojednania. Dużo zdrowia, które dziś jest najcenniejsze, bliskości ludzi o dobrym sercu, spokoju na duszy, pozytywnych emocji i pełnych uśmiechu chwil oraz radosnego świętowania w gronie najbliższych. Bądźmy dla siebie przyjaciółmi – dodała – pozwólmy sobie siebie rozumieć.
Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Adam Ulichnowski
Ostrów Wielkopolski
Grudzień 2021