Przejdź do treści

Grudniowy wykład audytoryjny na OUTW

W ramach działalności edukacyjnej słuchacze Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali w auli Społecznej Akademii Nauk wykładu Witolda Banacha na temat Nie tylko idylla. Czyli o jasnych i ciemnych stronach w relacjach polsko-żydowskich w Ostrowie.

Witając liczne grono seniorów Józef Kozan, prezes OUTW stwierdził, że kiedy zagłębiamy się w problematykę historyczną to możemy zauważymy, że w Ostrowie Wielkopolskim mamy wybitnych ludzi o wielkiej wiedzy w różnych dziedzinach życia. Jedną z takich postaci jest dzisiejszy prelegent Witold Banach – pisarz, historyk, działacz kulturalny, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Prezentując sylwetkę Witolda Banacha lider ostrowskich seniorów podkreślił, że to pomysłodawca i redaktor Biblioteki Ostrowskiej, autor kilkuset publikacji: artykułów, opowiadań, słuchowisk, recenzji i haseł biograficznych, w większości związanych z historią rodzimego Ostrowa Wielkopolskiego. Autor wydanej niedawno książki pt. „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu.” Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Polskiego Radia, Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, Biblioteki Raczyńskich oraz stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony w 2019 roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego nagrodą w dziedzinie kultury przeznaczoną dla wybitnych twórców i animatorów.

Wykład rodowitego ostrowianina o dużym zasobie wiedzy i umiejętnościach jej przekazywania wprowadził słuchaczy w tematykę jasnych i ciemnych stron relacji polsko-żydowskich na przestrzeni wielu lat na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, z uwzględnieniem przykładów zawartych w badaniach naukowych, w prasie, w licznych publikacjach, w tym w jego książkach. Prowadzący wykład zaakcentował, że wymownym dzisiejszym świadectwem obecności żydowskiej w mieście jest wybudowana w 1860 roku i odrestaurowana w ostatnich latach Synagoga, najstarsza murowana świątynia w Ostrowie.

O tym, jak interesujący był to wykład świadczy pozytywna, emocjonalna reakcja słuchaczy obecnych na spotkaniu z Witoldem Banachem, w tym liczne kierowane do niego pytania, wywołujące ożywioną dyskusję, a  ponadto fakt, jak wielu seniorów po zakończonym wykładzie zakupiło jego książki wraz z autografem autora.

Dziękując prelegentowi za wykład pobudzający do myślenia i refleksji, Józef Kozan, prezes ostrowskiego uniwersytetu wyraził nadzieję, że przyczynił się do poszerzenia wiedzy seniorów o historii naszego miasta.

W przedświątecznej atmosferze seniorki w strojach Mikołajek zachęciły obecnych na sali do wspólnego odśpiewania kolędy Przybieżeli do Betlejem pasterze, a następnie wręczyły każdemu niespodziankę w postaci upominku symbolizującego zbliżające się święta gwiazdkowe. W takim podniosłym klimacie, pełnym radości i nadziei,  Józef Kozan  życzył obecnym zdrowia, szczęścia, spokoju, magicznych prezentów i szczęśliwych momentów. Niech spełniają się Wasze marzenia – dodał. Bądźmy nadal razem i szanujmy się wzajemnie. Jednocześnie zaprosił seniorów do restauracji Stylowa na tradycyjne spotkanie świąteczno – noworoczne, które odbędzie się w dniu 27 grudnia br.

Dodatkowo, akcentując rolę Wigilii, życzenia świąteczne złożyła wszystkim seniorom Gabriela Mielczarek, przewodnicząca Samorządu Słuchaczy, zaś Maria Wojtaszek, znana i ceniona w środowisku animatorka kultury zaprosiła członków ostrowskiego uniwersytetu na koncert charytatywny na rzecz WOŚP, który odbędzie się w auli Społecznej Akademii Nauk w dniu 12 stycznia 2020 roku o godzinie 12.00.

Rzecznik prasowy OUTW – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Adam Ulichnowski

  • grudniowy wykład1
  • grudniowy wykład2
  • grudniowy wykład3
  • grudniowy wykład4
  • grudniowy wykład5
  • grudniowy wykład6
  • grudniowy wykład7
  • grudniowy wykład8